I Ogólnopolski Festiwal Questingu za nami

Ponad 200 km tras questingowych, kilkuset uczestników z całej Polski, 17 nagrodzonych najaktywniejszych questowiczów, 8 questów w konkursie, 5 wyjątkowych gości, 3 dni aktywnego wypoczynku i jedna konferencja naukowa – tak podsumować można zakończony właśnie I Ogólnopolski Festiwal Questingu, który odbył się na Ziemi Lubaczowskiej.

011

Zwolennicy aktywnych form spędzania wolnego czasu, zmęczeni miejskim zgiełkiem turyści, mieszkańcy Ziemi Lubaczowskiej oraz wszyscy zainteresowani nietypowymi formami turystyki w ubiegły weekend spotkali się na I Ogólnopolskim Festiwalu Questingu. Jedyne tego typu wydarzenie w Polsce stało się doskonałym pretekstem do odkrywania potencjału turystycznego (zarówno naturalnego, jak i historycznego i kulturowego) Ziemi Lubaczowskiej – podkarpackiej części Roztocza.

– Ziemia Lubaczowska to idealny region do organizacji tego Festiwalu – mówi Edyta Lenart, prezes Fundacji Questingu, oficjalnego patrona wydarzenia. – Uczestnicy Festiwalu – zarówno Ci zupełnie nieznający okolicy, jak i jej mieszkańcy podkreślali, że właśnie dzięki questom dowiedzieli się mnóstwo na temat kultury i (często niewspominanej w podręcznikach) historii tej części Polski, a odsłanianie takich tajemnic to właśnie istota Questingu. Questowicze, podczas Festiwalu mieli szansę poznać bliżej region dzięki aż 8 questom funkcjonującym w sieci „Questowe wędrówki po Ziemi Lubaczowskiej”.

Na I Ogólnopolski Festiwal Questingu złożyło się kilka części – konferencja „Questing – turystyka XXI wieku”, akcja „Poznaj Swój Region”, w której finale nagrodzeni zostali najaktywniejsi uczestnicy Festiwalu oraz wizyta gości specjalnych.

Małgorzata Wojtaczka – pierwsza Polka, która samotnie zdobyła Antarktydę opowiadała o swojej wędrówce i przygotowaniu do niej oraz wybrała się na rowerowy quest prowadzący przez gminę Lubaczów oraz na quest pieszy w Horyńcu-Zdroju.

Ryszard Pawłowski – himalaista, 10-krotny zdobywca „ośmiotysięczników”, po projekcji filmu z serii „W strefie śmierci” o jego wyprawach w najwyższe góry świata odpowiadał na pytania mieszkańców Narola, Wielkich Oczu i okolic oraz wziął udział w pieszych questach po Oleszycach, spotkał się także z questowiczami na starcie questu w Narolu.

Ania i Łukasz Cybińscy, którzy wyjechali w podróż w 468 dni dookoła świata podekscytowani rozwiązywaniem questowych zagadek wraz z innymi uczestnikami Festiwalu przemierzali na rowerach okolice Starego Dzikowa oraz wędrowali wspólnie z harcerzami questem po mieście Lubaczowie.
Z kolei Krystian Herba – 5-krotny rekordzista Guinessa, który wskakuje na rowerze po schodach na najwyższe wieżowce świata przygotował aż trzy pokazy akrobacji: w Cieszanowie, Oleszycach i Horyńcu-Zdroju. Zamieniając swój rower na większy (i z siodełkiem) przejechał także w queście „Dzika Wyprawa” oraz rozpoczął przejazd questem w Cieszanowie.

Questing to bezobsługowa forma turystyki aktywnej przeznaczona dla wszystkich – niezależnie od wieku, polegająca na pokonywaniu wyznaczonych ścieżek zgodnie ze wskazówkami zawartymi w specjalnej ulotce. Zadaniem questujących jest rozwiązywanie zagadek zamieszczonych w queście na podstawie obserwacji otoczenia. Celem gry jest odnalezienie skarbu umieszczonego na końcu trasy – zazwyczaj pieczątki nawiązującej do treści questu.

Źródło: lubaczow.com.pl