O kulinarnych tradycjach kresowych w Baszni Dolnej

Już po raz kolejny Kresowa Osada w Baszni Dolnej była miejscem organizacji seminarium kulinarnego. Tym razem 13.06 miłośników tradycji i kresowej kuchni zgromadziło wydarzenia pod nazwą “Kulinarne tradycje kresowe”.

Organizatorami spotkania było Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gmina Lubaczów. Seminarium zorganizowane zostało w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, którego jednym z kluczowych elementów jest konkurs pn. „Kresowe jadło”.

Część oficjalną otworzyła krótka przemowa Wiesława Kapla – wójta Gminy Lubaczów oraz Janusza Czarskiego – dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, którzy pokrótce omówili ideę seminarium, jak i Festiwalu. Seminarium skierowane było do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenu województwa podkarpackiego i części województwa lubelskiego. W tym roku po raz pierwszy do udziału w nim zaproszono delegacje ze Szkół Gastronomicznych, aby zainteresować tym tematem także młodzież.

Na tegoroczne spotkanie zaproszono następujących prelegentów:
– Mieczysława Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów (Kraków), który opowiadał o kresowym produkcie regionalnym,
– Bożenę Lauder z Muzeum Zamek w Łańcucie, która przedstawiła kuchnię szlachecką,
– dr Mariolę Tymochowicz, etnologa, kulturoznawcę z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie opowiadającą o fenomenie kuchni chłopskiej.

Pomiędzy wykładami zainteresowani tematem mieli okazję poznawać kuchnię kresową również w praktyce, degustując kresowe kaszaki z okrasą – zwycięską potrawę w konkursie „Kresowe jadło 2018”, przygotowaną przez panie z KGW w Budomierzu. Dodatkową propozycją uzupełniającą wystąpienia prelegentów była możliwość obejrzenia oryginalnych naczyń kuchennych oraz książek kucharskich, pochodzących z przełomu XIX i XX w., a także różnorodnych książek opisujących kuchnię kresową.

Celem seminarium, oprócz przybliżenia tematu kuchni kresowej oraz jej promocji, było również zaproszenie do udziału w kolejnej edycji konkursu „Kresowe jadło”. Tematem potrawy konkursowej tegorocznej edycji będzie potrawa jedzona łyżką (np. zupy, dania jednogarnkowe), a na jego rozstrzygnięcie zapraszamy do Baszni Dolnej 4 sierpnia br., kiedy to będzie można po raz kolejny posmakować kresowych potraw…

Zdjęcia z seminarium można obejrzeć na stronie ck.przemysl.pl.

Bądź na bieżąco:
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://kresowaosada.pl/o-kulinarnych-tradycjach-kresowych-baszni-dolnej/
YouTube
INSTAGRAM
Soundclound
Issuu
 
Projekt "Utworzenie „Kresowej Osady” oraz nadanie nowych funkcji turystycznych i edukacyjnych szansą dla obszaru poprzemysłowego i popegeerowskiego Gminy Lubaczów"
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
rpo_wp rpo_wp rpo_wp
Inwestujemy w rozwój Województwa Podkarpackiego.

Theme by HermesThemes / Realizacja: Media Lubaczowskie Sp. z o. o.

Copyright © 2019 Kresowa Osada. All Rights Reserved