Ciekawostki o Roztoczu

Wybierając się na wakacje, wiele osób decyduje się pojechać w miejsce położone z dala od miejskiego zgiełku, w którym będzie można się zrelaksować, odpocząć i zwyczajnie naładować baterie do pracy. Jedną z popularniejszych lokalizacji jest oczywiście Roztocze, czyli kraina położona we wschodniej części Polski pomiędzy Podolem a Wyżyną Lubelską. Turyści cenią ją za ciekawe ukształtowanie terenu, a także malownicze, zielone, rozległe tereny. Chcąc przyjechać w tu, warto poznać kilka ciekawostek o tym miejscu. Jakich? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Roztocze – ciekawostki

Poniżej przedstawiamy cztery najważniejsze ciekawostki o Roztoczu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, by przyjechać w to miejsce z rodziną, koniecznie sprawdź, dlaczego warto!

  • Roztocze nazywane jest polską Toskanią – dzięki temu, że jest to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce, zakłada się w tu sporo winnic. Ponadto, Roztocze porównuje się do Toskanii także ze względu na ukształtowanie terenu. Sporo tam wzgórz, pagórków, a także skał i pól uprawnych.
  • Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego żyją koniki polskie – zwierzęta te żyją w warunkach naturalnych, są również potomkami popularnych niegdyś tarpanów. Co ciekawe, koniki pojawiły się na Roztoczu w 1982 roku, od tego czasu można je obserwować z bliska, będąc na terenie parku.
  • Przez Roztocze przebiega wschodni szlak rowerowy Green Velo – jest to nie lada gratka dla turystów, którzy uwielbiają wyczynowe wycieczki rowerowe. Przez Roztoczański Park Narodowy biegną aż 32 trasy.
  • W roztoczańskim powietrzu znajduje się porównywalna ilość jodu, co na polskim wybrzeżu – jest to zatem świetna informacja dla wszystkich tych osób, które nie lubią tłumów, a chciałyby nieco nawdychać się zdrowego powietrza.

Noclegi na Roztoczu – gdzie zarezerwować?

Chcąc przyjechać na Roztocze, by odetchnąć świeżym powietrzem i zwiedzić kilka ciekawych miejsc, warto zarezerwować noclegi w Kresowej Osadzie. Kompleks znajduje się dokładnie w Baszni Dolnej. Dla gości udostępniane są bogato wyposażone pokoje dwu-, trzyosobowe z łazienkami. W każdym z nich znajdują się wygodne łóżka ze świeżą i czystą pościelą, pojemna szafka na ubrania, stolik i krzesełka. Rezerwacja noclegu w Kresowej Osadzie jest świetnym pomysłem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grupy przyjaciół. Zatrzymując się w kompleksie, można nie tylko zwiedzać przez resztę urlopu Roztocze, ale również skosztować pysznych specjałów regionalnej kuchni podkarpackiej, dawnej kuchni kresowej oraz dań klasycznych.

roztocze

Roztocze to malownicza kraina geograficzna, która przede wszystkim wyróżnia się ciekawym ukształtowaniem terenu, stąd nazywana jest polską Toskanią. Znajdują się tam zarówno łąki, pola, lasy, jak i skały, które powstały jeszcze w kredzie, np. opoki, wapienie. Co więcej, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego można podziwiać żyjące w naturalnym środowisku koniki polskie, a także powdychać jod. Chcąc pojechać w te malownicze tereny, warto od razu zarezerwować sobie nocleg. Szczególnie polecamy Kresową Osadę, czyli wioskę tematyczną, zlokalizowaną na Roztoczu w Baszni Dolnej.