Wycieczki indywidualne i rodzinne

Kresowa Osada to idealne miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny. Można zaglądnąć do nas na kilkugodzinną wycieczkę, weekend lub dłuższy wypoczynek. Kresowa Osada to doskonała baza wypadowa na Roztocze Południowe i Wschodnie.

wycieczki indywidualne i rodzinne Kresowa Osada

Wypoczynek w magicznym świecie dawnych Kresów na Podkarpaciu

Jeśli nie masz planów na najbliższy urlop lub też zależy Ci na tym, aby spędzić wakacje w sposób ciekawy, inny niż dotychczas, serdecznie zapraszamy Cię do przyjazdu do Kresowej Osady na Podkarpaciu. Bez problemu kupisz indywidualne bilety wstępu dla siebie, rodziny i przyjaciół na wiele atrakcji. Dzięki przyjazdowi do Baszni Dolnej lepiej poznasz historię dawnych Kresów Rzeczpospolitej oraz tamtejsze zwyczaje Polaków.

Kresy Rzeczpospolitej – czym były?

Kresy Wschodnie to dawne, wschodnie pogranicze Polski, które funkcjonowało w okresie międzywojennym. Obszar ten przynależał w tamtym okresie do Rzeczpospolitej, obecnie są to tereny Ukrainy, Białorusi oraz Litwy. Warto wspomnieć, że pogranicze to cechowała spora różnorodność kulturowa, etniczna oraz polityczna.

Decydując się na wycieczkę do Kresowej Osady, zwiedzający mogą między innymi skosztować tradycyjnych potraw, sprawdzić swoje umiejętności rzemieślnicze i podziwiać ciekawe wystawy. Poniżej prezentujemy szczegółowe atrakcje, na jakie możesz zdecydować się, przyjeżdżając do naszej tematycznej wioski.

Co czeka na Ciebie w Kresowej Osadzie:

 • W odtworzonym dworku ziemiańskim jest secesyjna restauracja, w której można posmakować oryginalnych kresowych potraw. Tutaj można także skorzystać z noclegów.
 • Amatorów galicyjskich tradycji gastronomicznych zaprasza dawna karczma wiejska.
 • W tym miejscu, co roku organizowany jest Festiwal Kultur i Kresowego Jadła.
 • Oferujemy także komfortowe miejsce na ognisko lub grilla.
 • W multimedialnym muzeum – Galerii Lokalnej Historii – prezentowana jest ekspozycja dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie oraz wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki. Turyści znajdą tu także ciekawostki z dziejów huty szkła kryształowego, zlokalizowanej w pobliskiej Hucie Kryształowej.
 • W Kresowej Osadzie szczególne miejsce zajmuje dawna zagroda włościańska z oryginalnym wyposażeniem. Stojąca obok stuletnia stodoła zaadaptowana jest na potrzeby organizacji wernisaży, wystaw i kameralnych koncertów.
 • Na gości zainteresowanych rzemiosłem i rękodziełem czekają warsztaty rzemieślnicze: kowalski, garncarski, stolarski, a nawet manufaktura szkła. Można tu samemu tworzyć rękodzieło, a także zakupić kresowe pamiątki.
 • Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji wypożyczalnię rowerów, kajaków oraz kijów do nordic walking.
 • W bezpośrednim pobliżu wyznaczone są kwalifikowane trasy turystyczne – piesze i rowerowe.
 • Dla młodszych dzieci na terenie Kresowej Osady jest plac zabaw.
 • W bezpośrednim pobliżu Kresowej Osady znajduje się oznakowana ścieżka dydaktyczna, po pięknym kompleksie leśnym.

Kresowa Osada znajduje się 5 minut od przystanku kolejowego w Baszni (trasa Jarosław-Horyniec). Kresowa Osada jest ogrodzona i w pełni bezpieczna, dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, ma duży parking. To doskonała baza wypadowa na Roztocze Południowe i Wschodnie.