Cztery filary Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2017

W tym roku gmina Lubaczów już po raz trzynasty zaprasza na Festiwal Dziedzictwa Kresów, który do 2016 roku nosił nazwę Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. Tegoroczna edycja potrwa od 29. lipca do 6. sierpnia 2017 roku. Głównym celem tego wydarzenia jest integracja środowisk kresowych, a także kultywowanie pamięci o dawnych Kresach Rzeczpospolitej oraz promocja gminy Lubaczów i ziemi lubaczowskiej.

DSC02986

W tym roku organizatorzy planują zorganizować Festiwal Dziedzictwa Kresów w oparciu o cztery główne filary.

Pierwszy poświęcony będzie spuściźnie Kresów, a w jego ramach odbędą się spotkania z przedstawicielami środowisk kresowych z całej Polski, przedstawicielami organizacji polonijnych zza naszej wschodniej granicy, konferencja o tematyce tradycji ziemiańskich na obszarze tych ziem, kameralne koncerty oraz spotkania i prezentacje, które poprowadzi wybitny znawca tej tematyki – Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Drugi filar związany będzie z dziedzictwem lokalnym. W czasach rozwoju kultury masowej, elementy dziedzictwa tradycyjnego stają się unikatową wartością, którą należy chronić i upowszechniać jej ponadczasową wartość. Każdego roku ta część Festiwalu będzie poświęcona innemu elementowi dziedzictwa. Tegoroczna edycja będzie odnosiła się do bogatej spuścizny szkła na terenie powiatu. Świętować będziemy jubileusz 300 lat powstania manufaktury szkła kryształowego, której wyroby dziś znajdują się w kilku muzeach w kraju i za granicą.

W ramach trzeciego filaru, odnoszącego się do kultury i sztuki Kresów, odbędą się wystawy, przegląd teatrów kresowych, warsztaty folklorystyczne połączone z koncertem dla szerokiej publiczności, zajęcia w bibliotekach, a także wydarzenie odwołujące się do lat 20-30 XX wieku, kiedy to Lwów przeżywał swój rozkwit, a przyjemne uliczne przyśpiewki towarzyszyły jego mieszkańcom każdego dnia. Ten właśnie klimat pragniemy odtworzyć na Rynku w Lubaczowie, który na chwilę cofnie się w czasie do początków ubiegłego wieku, by strojami, klimatem, dźwiękami muzyki zachęcić ludzi do świętowania początku wyjątkowego Festiwalu. Czwarty filar, którego tradycja sięga już dwunastu lat, zamyknie tydzień festiwalowy. Na dużym wydzielonym placu w Baszni Dolnej odbędą się występy zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji, pokazy rękodzieła, zorganizowane zostaną konkursy kulinarne w kilku kategoriach, goście będą mogli skosztować doskonałych kresowych potraw, a wieczorem posłuchać bardzo dobrych koncertów. W tym roku zostaną zaakcentowane dwa elementy: konkurs Kresowe Jadło, poświęcony tradycjom kulinarnym na Kresach oraz strefa promująca naturalną, zdrową, lokalną żywność Podkarpacia.

Festiwal Dziedzictwa kresów to również niezwykła okazja do spotkania ze znanymi osobistościami świata kultury , nauki oraz estrady. Zamierzeniem gminy Lubaczów jest aby Festiwal Dziedzictwa Kresów stał się najważniejszym miejscem spotkań nie tylko wszystkich Kresowiaków, ale również ludzi zainteresowanych poznaniem tradycji, kultury oraz kresowego klimatu, a przez to marką rozpoznawalną nie tylko w regionie ale również w kraju i na świecie.

Aktualne informacje na stronie festiwalkresow.pl.