Radio Biwak gościło w Kresowej Osadzie

Redaktorzy Marek Cynkar i Szymon Taranda z Polskiego Radia Rzeszów gościli w Baszni Dolnej. Prowadzący Radio Biwak odwiedzili w środę (30.08) m.in. Kresową Osadę.

NA antenie historię linii kolejowej Jarosław – Sokal od momentu powstania do dnia dzisiejszego przybliżyli Adam Kubrak, Jan Rawski i Piotr Hulak. O atrakcjach turystycznych gminy Lubaczów, między innymi Ogólnopolskim Festiwalu Questingu, Festiwalu Dziedzictwa Kresów oraz bogactwie tras turystycznych rowerowych i pieszych opowiedzieli Barbara Broź z Janem Gancarzem. Natomiast rąbka tajemnicy związanej z planami rewitalizacji stacji Basznia wraz z budynkami sąsiadującymi uchylił słuchaczom Rafał Czyrny. Z wybitnymi regionalistami Januszem Mazurem i Bolesławem Dydykiem, redaktorzy rozmawiali o kolonizacji józefińskiej, kamieniarce bruśnieńskiej i zabytkach gminy Lubaczów.

Nie zabrakło również stowarzyszeń działających na terenie gminy Lubaczów. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich reprezentowała Prezes Maria Magoń, która opowiedziała o działaniach Towarzystwa i kweście na rzecz odbudowy kościółka w Hruszowie. Kluby Seniora i ich działalność przybliżyła Halina Tryniecka.

Redaktorów Radia biwak zainteresowała również największa atrakcja w Baszni Dolnej – Kresowa Osada, która nie tylko jest najlepszą restauracją w okolicy, ale również skansenem, gdzie można rodzinnie spędzić czas. O tych atrakcjach i kresowej kuchni opowiadał pan Marcin Krupa, menadżer Kresowej Osady. Sporo działo się również w obrębie samej stacji Basznia. Redaktorzy przyjrzeli się pracy kowala z Kresowej Osady i posłuchali występu zespołu śpiewaczego „Niespodzianka” z Krowicy. Nie zabrakło także solowego występu przedstawicielki Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” pani Agnieszki Kapel.

Dla każdego, kto pojawił się na terenie dworca kolejowego czekały regionalne potrawy kwas ugotowany przez panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie i szwaby, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krowicy Hołodowskiej. Każdy mógł się przejechać drezyną i poczuć niepowtarzalny klimat kolei.

kresowaosada.pl, lubaczow.com.pl