Weekend na Roztoczu – co zobaczyć?

Roztocze to malownicza kraina leżąca pomiędzy Podolem a Wyżyną Lubelską. Region ten jest wciąż odkrywany przez turystów – znajdziemy tu dziewiczą naturę i unikalną architekturę a ponadto, zazwyczaj nie zaznamy tłoku. Co zobaczyć na Roztoczu w kilka dni? Jeżeli do dyspozycji masz tylko weekend, to zapraszamy do dalszej lektury – poznaj nasz program weekendowej wycieczki na Roztocze!

Dzień pierwszy: Wieża widokowa w Suścu i Rezerwat Czartowe Pole

Na Roztoczu warto się po prostu zgubić i podziwiać widoki zapierające dech w piersiach – na przykład w okolicach wieży widokowej w Suścu. Otwarte przestrzenie, świeże powietrze, łąki, polany i wzniesienia… Roztocze często określa się mianem polskiej Toskanii i pomimo tego, że określanie polskich regionów mianem ich zagranicznych „odpowiedników” jest mocno dyskusyjne – to w tym wypadku trudno się nie zgodzić. Roztocze z Toskanią łączą pagórki oraz to, że kraina ta jest jednym najprzyjaźniejszych uprawie winorośli regionów w Polsce. Wyróżnia je natomiast kultura – odmienna w zwyczajach i architekturze, kresowa i jedyna w swoim rodzaju!

Rezerwat Czartowe Pole znajduje się zaledwie kilkanaście minut drogi samochodem od Suśca (najlepiej kieruj się na wieś Hamernia, za którą znajdziesz darmowy parking). My jednak polecamy 1,5 godzinną przechadzkę, ponieważ okolica jest równie ciekawa co zajmujący powierzchnię 63,71 ha rezerwat. Obok licznych rzadkich gatunków drzew i roślin znajdziemy tutaj także ruiny papierni Zamoyskich – dużego zakładu przemysłowego z XVII wieku. Ważnym miejscem znajdującym się na terenie Rezerwatu Czartowe Pole są także symboliczne mogiły polskich partyzantów, którzy z rąk niemieckich okupantów polegli na tym terenie w 1943 roku. 

Dzień drugi: Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy

Zwierzyniec ma dwie główne atrakcje – Barokowy Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena oraz lokalny browar, w którym skosztujemy wyśmienitego kraftowego piwa. Miasteczko urzeka niepowtarzalnym klimatem i typową dla regionu kresową architekturą – dodamy jeszcze, że znajduje się ono nieopodal Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Odwiedzić Roztocze i nie wybrać się do Roztoczańskiego Parku Narodowego, to jak odwiedzić Łebę i nie wybrać się na wydmy. Przez Roztoczański Park Narodowy przebiegają liczne ścieżki dydaktyczne. Jest to atrakcja odpowiednia zarówno dla osób dorosłych jak i rodzin z dziećmi – szlaki różnią się długością, a ponadto rozmieszczono przy nich punkty edukacyjne. Jedną z głównych atrakcji parku, jest hodowla konika polskiego – zwierzęta żyją tutaj praktycznie dziko na terenie o powierzchni 180 ha i są dokarmiane tylko zimą. Oprócz wspomnianego konika, w parku występuje między innymi żółw błotny i padalec zwyczajny w odmianie turkusowej oraz wiele chronionych gatunków roślin.

Roztocze na weekend – gdzie warto się zatrzymać?

Szukasz bazy wypadowej, dzięki której bez pośpiechu zwiedzisz w weekend wszystkie wyżej wymienione atrakcje? Mamy do polecenia dwa miejsca – może być to albo wymieniony już Zwierzyniec, albo Kresowa Osada. Kresowa Osada to kompleks odrestaurowanych budynków położony w Baszni Dolnej na Roztoczu, w którym możemy przenocować, zapoznać się z lokalną kulturą i skosztować wyśmienitych specjałów tutejszej kuchni – do zobaczenia!