Od baroku po nowoczesne brzmienia – tak po krótce można opisać muzyczną odsłonę tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Czekają na nas koncerty kameralne, ale także występy znanych gwiazd. Część wydarzeń będzie miała miejsce w Kresowej Osadzie.
Choć nie znamy jeszcze szczegółowego programy tegorocznej edycji Festiwalu dziedzictwa Kresów, to organizatorzy wydarzenia – Gmina Lubaczów i Województwo Podkarpackie – zdradzili już większość informacji na temat jego muzycznej odsłony.
Na wyjątkowe spotkanie z muzyką kameralną zapraszamy m.in. na Zamek w Krasiczynie (16 lipca), gdzie odnajdziemy „Zagubione skarby” – zapomniane utwory polskich kompozytorów II połowy XIX i XX w.: m.in. Karola Kątskiego, Karola Skarzyńskiego, Mieczysława Weinberga czy Ludomira Różyckiego. Czy wiecie, że Paula Szalit, nazywana największym geniuszem od czasów Chopina, urodziła się we Lwowie?
W Dubiecku (16 lipca) Zespół „Cup of time” zaczaruje swoimi interpretacjami muzyki tradycyjnej krajów Europy Środkowej w opracowaniu m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, Beli Bartoka czy Grażyny Bacewicz. Laureatka międzynarodowych konkursów Elena Zukhowa wystąpi dla Państwa w solowym recitalu klawesynowym w pałacu w Zarzeczu (18 lipca). Arcydzieło muzyki barokowej, słynne „Leçons de Tenebres” François Couperina zostanie wykonane w kościele parafialnym w Baszni Dolnej pod kierownictwem prof. Władysława Kłosiewicza (17 lipca). Międzynarodowy zespół muzyki dawnej Baroque Collegium 1685 Chór i Orkiestra zaprezentuje się dwukrotnie z koncertem muzyki oratoryjnej G.F. Haendla: w Przemyślu (24 lipca) oraz w Narolu (25 lipca). W lubaczowskim Sanktuarium pieśni maryjne wykona tenor Rafał Bartmiński, któremu towarzyszyć będzie kwartet Insano (24 lipca).
Miłośników klezmerskich brzmień zapraszamy z kolei na Mały Rynek w Lubaczowie, gdzie będzie można wysłuchać klimatycznego koncertu zespołu Sholem z Krakowa (18 lipca) – na co dzień występują na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy słynącej z kultury żydowskiej.
Muzyka kontemplacyjna zagości w murach Cerkwi Św. Mikołaja w Lubaczowie. W tej wyjątkowej scenerii koncert wykona zespół wokalny Kairos z Lublina (28 lipca). Z kolei do cerkwi na Krupcu w Narolu (30 lipca) zapraszamy fanów Joachima Mencla, który wystąpi z najnowszym projektem „Brooklyn Eye”, odznaczonym nagrodą BEST RECORDING 2020.
Zwolennicy bardziej nowoczesnych brzmień znajdą w ofercie FDK także coś dla siebie. Artystami, których zaprosiliśmy dla Państwa będą: Mela Koteluk & Kwadrofonik (16 lipca), Zespół Pectus (1 sierpnia), dla młodzieży zagrają m.in. Ikarus Feel, WaluśKraksaKryzys (31 lipca).
Festiwal Dziedzictwa Kresów potrwa od 15 lipca do 1 sierpnia br.
Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu:
Zachęcamy także do śledzenia mediów społecznościowych:
instagram.com/festiwalkresow.pl
Opr. festiwalkresow.pl