Kresowa Osada – wioska tematyczna na Podkarpaciu

Przepiękne, malownicze i zielone tereny, pyszne, polskie jedzenie, nawiązujące smakiem do początków XX wieku, wiele warsztatów i ciekawych regionalnych zwyczajów. Tak w skrócie można opisać Kresową Osadę, jedną z najpopularniejszych, tematycznych wiosek, zlokalizowanych na Podkarpaciu. Kresowa Osada to miejsce, które przenosi w przeszłość do dawnych Kresów Wschodnich. Decydując się na spędzenie czasu w tym kompleksie, można nie tylko zaznajomić się z dawną, polską kulturą, ale także spędzić miło weekend we dwoje lub z całą rodziną. Dlaczego warto wybrać się do Kresowej Osady? Jakie atrakcje czekają na przyjezdnych? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

O Kresowej Osadzie

Kompleks ten został wybudowany w 2013 roku. Składa się on z wielu tematycznych obiektów, w których można coś zjeść, wziąć udział w warsztatach, urządzić imprezę okolicznościową lub też zwyczajnie je zwiedzić. Kresowa Osada zdobyła do tej pory wiele wyróżnień i nagród, między innymi przyznano jej tytuł Unijnej Perły Podkarpacia, otrzymała II nagrodę Produktu Turystycznego Podkarpacia 2015 roku oraz certyfikat Szlaku Podkarpackie Smaki.

Nie da się ukryć, że jest to w zasadzie jedyna tak popularna wioska tematyczna na Podkarpaciu stworzona z myślą o dorosłych, jak i dzieciach, dzięki której można poznać historię i kulturę Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Kresami nazywane było dawne pogranicze Polski, które funkcjonowało w okresie międzywojennym. Obecnie są to fragmenty obszarów Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Secesyjna restauracja oraz regionalne wyroby

Na przybyłych gości czekają oczywiście punkty gastronomiczne. Zwiedzając tak duży teren, można zgłodnieć. W obrębie Kresowej Osady znajduje się secesyjna restauracja, w której można posmakować naprawdę pysznych oraz oryginalnych potraw, typowo kresowych. Restauracja ta została ulokowana w odtworzonym dworku ziemiańskim z początku XX wieku. Co więcej, będąc w Kresowej Osadzie, koniecznie trzeba zakupić tradycyjne, wyroby regionalne kuchni kresowej. Produkty można nabyć na miejscu, podczas zwiedzania kompleksu lub też zamówić z dostawą do domu.

Ponadto, podczas zorganizowanych, większych imprez plenerowych warto także posmakować tradycyjnego, kresowego jadła w karczmie wiejskiej, znajdującej się w osadzie.

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Atrakcje w Kresowej Osadzie przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. W dawnej zagrodzie włościańskiej, która mieści się w kompleksie, można wypiec samodzielnie ciasto tradycyjnymi, dawnymi metodami. Tuż obok mieści się tak zwana Wesoła Stodoła, w której są organizowane wernisaże, mniejsze koncerty lub imprezy okolicznościowe.

Osoby zainteresowane sztuką rzemieślniczą, mogą wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, między innymi: kowalskich, garncarskich, manufakturze szkła. W sezonie odbywają się także zajęcia z kaligrafii, wyplatania makramy, warsztaty kulinarne. Co roku Kresową Osadę odwiedzają zorganizowane wycieczki szkolne oraz rodziny z dziećmi po to, by uczestniczyć w ciekawych zajęciach tematycznych, a także poznać bliżej dawną historię Polski.

Oferta Kresowej Osady

W Kresowej Osadzie zlokalizowanej na Podkarpaciu możesz nie tylko poznać zwyczaje i historię dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich, to także świetne miejsce do tego, by zorganizować tematyczną imprezę okolicznościową, np. urodziny lub komunię oraz duże przyjęcie weselne, do 160 osób. W odtworzonym dworku ziemiańskim na gości czekają aż 3 sale weselne!

Kresowa Osada to tematyczna wioska nawiązująca do zwyczajów i historii dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Jeśli planujesz w ciekawy sposób spędzić wakacyjny weekend z rodziną lub przyjaciółmi, zdecyduj się odwiedzić ten kompleks na Podkarpaciu. Możesz wziąć udział w ciekawych warsztatach, poznać tradycyjne zwyczaje oraz zjeść pyszne, kresowe dania. W Kresowej Osadzie możesz także zorganizować imprezę okolicznościową oraz wesele. W kompleksie znajduje się 12 miejsc noclegowych przeznaczonych przede wszystkim dla rodzin z dziećmi oraz par.