O Kresowej Osadzie

Kresowa Osada w Baszni Dolnej to wioska tematyczna, która przenosi w przeszłość. Odwołuje się do wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej, oferując możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. To idealne miejsce dla miłośników historii, tradycyjnego jadła i aktywnej turystyki w otoczeniu naturalnej przyrody.

Fot. Dworek ziemiański w Kresowej Osadzie

Fot. Dworek ziemiański w Kresowej Osadzie

Budowę Kresowej Osady zakończono w 2013 roku, a kilka miesięcy później, dzięki głosom wielu internautów, obiekt wybrano „Unijną Perłą Podkarpacia”. To zasługa doskonałego przedstawienia pamięci o dziedzictwie kulturowym Ziemi Lubaczowskiej – Kresowej Krainy. Od tamtej pory Kresowa Osada zdobyła kilka innych nagród i certyfikatów, m.in. Produkt Turystyczny Podkarpacia roku 2015 – II miejsce, Certyfikat – Szlak Podkarpackie Smaki, Certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Kresowa Osada składa się z kilku tematycznych obiektów. W odtworzonym dworku ziemiańskim jest secesyjna restauracja, w której można posmakować tradycyjnych potrwa kuchni kresowej. Tu także, do dyspozycji gości są pokoje (12 miejsc noclegowych), a w pobliskiej Pastorówce kolejnych 8 miejsc. Posiadamy również  w pełni wyposażoną salę konferencyjną. To świetne miejsce na organizację konferencji, szkolenia, bankietów, przyjęć weselnych, komunijnych i innych.

Na smakoszy galicyjskich tradycji gastronomicznych czeka z kolei dawna karczma wiejska, w której podczas większych imprez plenerowych , posmakować można Kresowego Jadła, W multimedialnym muzeum – Galerii Lokalnej Historii – prezentowana jest ekspozycja dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie oraz wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki. Turyści znajdą tu także ciekawostki i eksponaty z dziejów nie istniejącej już  huty szkła kryształowego, zlokalizowanej w pobliskiej miejscowości o tej samej nazwie Huta Kryształowa.

Kresowa_Osada_Galeria

W Kresowej Osadzie szczególne miejsce zajmuje dawna zagroda włościańska z oryginalnym wyposażeniem. Można tu wypiec ciasto tradycyjnymi metodami w dawnym, wiejskim piecu. Stojąca obok stuletnia stodoła nazwana „Wesołą stodołą”zaadaptowana jest na potrzeby organizacji wernisaży, wystaw, kameralnych koncertów a także biesiad i imprez integracyjnych, które cieszą się coraz większą popularnością.  Na gości zainteresowanych rzemiosłem i rękodziełem czekają warsztaty rzemieślnicze: kowalski, garncarski, stolarski i manufaktura szkła. W sezonie również makrama i kaligrafia oraz warsztaty kulinarne. Można tu samemu tworzyć rękodzieło, potem zabrać je ze sobą lub zakupić kresowe pamiątki.

Kresowa_Osada_zagroda

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji wypożyczalnię rowerów, kajaków oraz kijów do nordic walking. W bezpośrednim pobliżu wyznaczone są kwalifikowane trasy turystyczne – piesze i rowerowe.

Zobacz folder o Kresowej Osadzie.

kresowa

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Kresowa Osada. All Rights Reserved