Pieszo i na rowerze odkrywamy tajemnice Ziemi Lubaczowskiej

Pieszo i na rowerze odkrywamy tajemnice Ziemi Lubaczowskiej – I Ogólnopolski Festiwal Questingu rusza już piątek 19 maja! Na uczestników wydarzenia czeka 5 pieszych tras questingowych i 3 rowerowe oraz niezwykli goście – podróżnicy: Małgorzata Wojtaczka, Ryszard Jan Pawłowski, Krystian Herba oraz Anna i Łukasz Cybińscy.

fq490x326

Questing to specyficzna forma gry terenowej polegająca na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach, by odkryć skarb. Uczestnik gry kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w scenariuszu rozwiązuje kolejne zagadki, odkrywa tajemnicze hasła, zapomniane legendy, podania, historie i przemierza poszczególne etapy trasy. Inspirując się otaczającą rzeczywistością staje się głównym bohaterem niezwykłej przygody.

W dniach 19-21 maja 2017 odbędzie się pierwszy Ogólnopolski Festiwalu Questingu. Wydarzenie rozpocznie konferencja nt. „Questing – turystyka XXI wieku”, a w czasie kolejnych dwóch dni turyści będą mogli pokonać 8 questów powstałych na terenie Ziemi Lubaczowskiej oraz spotkać się i porozmawiać osobiście ze znanymi podróżnikami.

Szczegółowy program I Ogólnopolski Festiwalu Questingu przedstawia się następująco:

Dzień I – 19 maja 2017 | miejsce: Kresowa Osada w Baszni Dolnej

Konferencja turystyczna „Questing – turystyka XXI wieku”
Program Konferencji (PDF do pobrania)

Dzień II – 20 maja 2017 od godz. 9.00-18.00 | obszar Ziemi Lubaczowskiej

Akcja „Poznaj nasz region” jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych nową formą turystyki – Questingiem – fanów questingu, rodziny z dziećmi i miłośników aktywnych form spędzania czasu wolnego.

Podczas Festiwalu Questingu turyści będą mogli przejść sieć questów powstałych na terenie Ziemi Lubaczowskiej pt. „Questowe wędrówki po Ziemi Lubaczowskiej”, a wśród nich 5 tras pieszych i 3 rowerowe:

Gmina Lubaczów – „W Kresowej Krainie” | Start: „Kresowa Osada” w Baszni Dolnej (questing rowerowy, ok. 3 h)
Miasto Lubaczów – „Spacer z Lubaczem” | Start: Rynek w Lubaczowie (pod pomnikiem
Lubacza) (Czas przejścia: 40 min.)
Gmina Oleszyce – „Oleszyce miasto trzech kultur” | Start: Ratusz w Oleszycach (Czas przejścia: 60 min.)
Gmina Wielkie Oczy – „Spacer z Modrzewskim po Wielkich Oczach” | Start: dawna
synagoga w Wielkich Oczach
Gmina Stary Dzików – „Dzika Wyprawa” | Start: Gminny Ośrodek Kultury w Starym
Dzikowie (questing rowerowy, ok. 3 h)
Gmina Narol – „Szlakiem Pana, Wójta i Plebana” | Start: Urząd Miasta i Gminy Narol
Gmina Cieszanów – „Cieszanów – dobrze rockujące miasto” | Start: Kąpielisko „Wedrowiec”
w Cieszanowie (questing rowerowy, ok. 3 h)
Gmina Horyniec – Zdrój – „Zielony Horyniec Zdrój – Spacerem po zdrowie” | Start: Park Zdrojowy w Horyńcu-Zdroju (przy skateparku) (Czas przejścia: 45 min. Trasa dostępna również dla osób niepełnosprawnych).

Uczestnicy festiwalu na starcie otrzymają niezbędne informacje, zestaw gadżetów związanych z daną gminą oraz regulamin akcji „Poznaj nasz region”. Poszczególne trasy uczestnicy pokonują indywidualnie. Na osoby które przejdą największa ilość questów czekają nagrody.

20 maja 2017 (sobota) na trasach questingowych uczestnicy będą mogli spotkać znanych podróżników według następującego harmonogramu:

Spotkania z Małgorzatą Wojtaczką

Małgorzata Wojtaczka – podróżniczka, jako pierwsza Polka samotnie dotarła na Biegun Południowy bez asysty i wsparcia, pokonując w 69 dni 1200 km z ważącymi ponad 100 kilogramów saniami ze sprzętem i żywnością. Na biegunie stanęła 25 stycznia 2017 r. Za ten wyczyn Małgorzata Wojtaczka otrzymała nagrodę Kolosy 2017.

09.00 – 11.00 udział jako honorowy gość w queście rowerowym Gmina Lubaczów – „W Kresowej Krainie”

12.00 – 13.30 udział jako honorowy gość w queście Gmina Horyniec – Zdrój – „Zielony Horyniec Zdrój – Spacerem po zdrowie”

Spotkania z Ryszardem Pawłowskim

Ryszard Pawłowski – urodzony w 1950 r. Instruktor alpinizmu, przewodnik górski.
Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata. Zdobył dziesięć 8-tysięczników, w tym K2 (8611 m n.p.m.) płn. filarem. Jest jedynym Polakiem, który pięciokrotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi.

9.30-10.00 spotkanie na Rynku w Narolu z uczestnikami questu „Szlakiem Pana, Wójta i Plebana”

11.00-12.30 spotkanie autorskie w Wielkich Oczach, po spotkaniu rozpoczęcie questu
pieszego „Spacer z Modrzewskim po Wielkich Oczach”

13.15-14.30 udział w queście Gmina Oleszyce – „Oleszyce miasto trzech kultur”

15.30-16.00 spotkanie na Rynku w Lubaczowie z uczestnikami Festiwalu, spotkanie na starcie questu „Spacer z Lubaczem”

Spotkania z Anną i Łukaszem Cybińskimi

Anna i Łukasz Cybińscy – w czasie 468-dniowej podróży dookoła świata odwiedzili 24 kraje
i 5 kontynentów. Dotarli nad Bajkał Koleją Transsyberyjską, przemierzyli bezkresne mongolskie stepy, przez 23 dni wędrowali wokół himalajskich szczytów, przedzierali się przez Amazonkę, zwiedzili kanadyjskie i amerykańskie metropolie. W Indiach i Indonezji byli świadkami rytualnego palenia zwłok, w Boliwii słuchali opowieści o składaniu ofiar z ludzi. Surfowali na plażach Bali i Nikaragui, chodzili po zielonych ostępach Nowej Zelandii, spali w namiocie pod lodowcami Patagonii. Ale jak sami mówią: „najważniejsze było jednak doświadczenie samej podróży i spotkania z innymi ludźmi: ich kulturą, zwyczajami i codziennością.”

9.30-12.30 spotkanie na starcie questu „Dzika Wyprawa” (quest rowerowy)

13.30-15.00 spotkanie na starcie questu „Spacer z Lubaczem” (quest pieszy)

Spotkania z Krystianem Herbą

Krystian Herba – człowiek, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie m.in. w Chinach, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanh Zjednoczonych, Australii. Jest 5-krotnym rekordzistą Guinnessa, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski oraz finalistą 2. edycji programu Mam Talent.

9.30 – spotkanie na starcie questu „Oleszyce miasto trzech kultur” w Oleszycach

11.00 -12.00 – POKAZ W CIESZANOWIE (Rynek miejski)

12.30 – spotkanie na starcie questu „Cieszanów – dobrze rockujące miasto” (quest rowerowy)

14.00-14.30 – spotkanie z uczestnikami Festiwalu na starcie questu rowerowego „W Kresowej Krainie”

16.00-17.30 – spotkanie na starcie questu „Dzika Wyprawa” (quest rowerowy)

18.00 -19.30 – spotkanie autorskie w Starym Dzikowie

Dzień III – 21.05.2017 od 9.00-15.00| obszar Ziemi Lubaczowskiej, wszystkie osiem samorządów z terenu powiatu lubaczowskiego

Spotkania z Krystianem Herbą

10.00-11.00 – POKAZ W OLESZYCACH (Rynek miejski)
17.00-18.00 – POKAZ W HORYŃCU-ZDROJU (Park Zdrojowy) podczas XII Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej połączonej z Festiwalem Questingu

Nagrody dla questowiczów za udział w Festiwalu

W Horyńcu-Zdroju w Parku Zdrojowym od godz. 13.00 czynne będzie stanowisko Festiwalowe, w którym wszyscy questowicze będą mogli odebrać „Paszport Wędrowca Ziemi Lubaczowskiej” oraz po okazaniu potwierdzenia przejścia danego questu naklejki do paszportu.

Na stanowisku Festiwalowym prowadzona będzie także rejestracja questowiczów wg kolejność zgłoszeń, dla których przewidziano nagrody za pokonanie największej liczby questów.

Nagrody dla questowiczów zostaną wręczone w Horyńcu-Zdroju, w niedzielę 21 maja 2017 ok. godz. 17.00 podczas części kończącej I Ogólnopolski Festiwal Questingu połączonej w tym dniu z XII Wojewódzką Majówką Pszczelarską w Horyńcu-Zdroju.

Organizatorem I Ogólnopolski Festiwal Questingu jest Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska”. Oficjalny patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Questingu, będąca promotorem tej formy turystyki już od 2013 roku.