Spore zainteresowanie Wiosenną Giełdą Ogrodniczo-Zielarską

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody sporo osób postanowiło odwiedzić w niedzielę (24.04) Kresowa Osadę. Do Baszni Dolnej sprowadziła ich Wiosenna Giełda Ogrodniczo-Zielarska zorganizowana przez gminę Lubaczów – informuje serwis elubaczow.com.

Fot. elubaczow.com

Fot. elubaczow.com

Na placu Kresowej Osady wystawiły się: Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Szkółka drzew owocowych i ozdobnych w Rakszawie, Sadowniczo-Szkółkarski Zakład Doświadczalny w Albigowej, Centrum Ogrodnicze Piotrów w Tuczępach, Gospodarstwo ogrodnicze Kazimiera Kuchciak z Dachnowa, Agro-Mal Jan Pokrywka i Wspólnicy, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN w Rzeszowie oraz Władysław Kowal z Rudnika nad Sanem oferujący wiklinowe meble i dekoracje ogrodowe. Licznie przybyli zwiedzający i kupujący wykorzystali szczególną okazję do nabycia roślin i artykułów upiększających otoczenie swoich domostw. Ponadto wszyscy wystawcy i sprzedawcy zapewniali porady – każdy w swojej dziedzinie.

Ciekawą ekspozycję połączoną z poradami i degustacją naparów i herbatek przygotowali zielarze: Zbigniew Bliziński z Gorajca, Renata Płaskoń z Folwarków i Gospodarstwo agroturystyczne AWB Alina Becla z Handzlówki. Zielarze prowadzili także warsztaty zielarskie z wystawą i możliwością zakupu wybranych ziół. Ogromne zainteresowanie uczestników towarzyszyło wykładom doktora inżyniera Janusza Kilara z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie na temat wykorzystania ziół w codziennym żywieniu człowieka z uwzględnieniem fitoterapii. Po wykładzie słuchacze mogli skorzystać z profesjonalnych porad oraz popróbować różnych nalewek owocowych i ziołowych w ramach degustacji.

Wykorzystanie darów natury – ogrodów, pól oraz produktów pochodzenia zwierzęcego zaprezentowały stoiska: winnicy Pasja Roztocza z Lipowca, gospodarstwa pasiecznego z Morawska, LEDA-SER z Wólki Krowickiej, Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie oferujące świeże surówki i sałatki oraz Zespołu Szkół w Oleszycach, którego uczniowie przygotowali potrawy z mięsa króliczego. Dla amatorów tradycyjnych lub bardziej wyszukanych potraw restauracja Kresowej Osady oraz tamtejsza karczma żydowska oferowały swoje menu, ciepły kącik i charakterystyczny kresowy klimat.

Niekwestionowaną atrakcję niedzielnej imprezy stanowiła wystawa drobnego inwentarza hodowlanego – królików i drobiu ozdobnego, połączona z oceną hodowlaną i wyborem króliczych championów. Uczestniczyło w niej 12 hodowców z Podkarpacia i Śląska prezentujących 24 króliki ras: nowozelandzki biały, belgijski olbrzym biały, belgijski olbrzym szary, francuski baran szary, szynszyl wielki, kalifornijski, olbrzym srokacz, podpalany czarny, wiedeński czarny, wiedeński szary wiedeński niebieski. Poza konkursem, jeden z hodowców wystawił także wybrane gatunki drobiu ozdobnego.

Mamy nadzieję, że pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, bogata oferta Wiosennej Giełdy Ogrodniczo – Zielarskiej w Kresowej Osadzie spełniła oczekiwania wszystkim zwiedzających i wystawców. Życzymy wszystkim uczestnikom zadowolenia z dokonanych inwestycji ogrodniczych, licząc również na kolejne udane edycje Giełdy Ogrodniczo – Zielarskiej.

lubaczow.com.pl, elubaczow.com