Barwne stroje, niezwykłe jadło i ludowe rytmy – zakończył się Wielki Finał Festiwalu Dziedzictwa Kresów. W niedzielę (6.08) Kresową Osadę w Baszni Dolnej odwiedziły tłumy gości, którzy korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
Festiwal Dziedzictwa Kresów trwał od 27 lipca. Na jego zakończenie zawsze na błoniach Kresowej Osady pojawiają się Koła Gospodyń Wiejskich, rękodzielnicy i przedsiębiorcy biorący udział w jednym z największych wydarzeń historycznych i kulturalnych w regionie, które skupia się na promowaniu kresowej kultury i jadła. Gospodynie co roku stają do konkursu „Kresowe Jadło”. W czasie tegorocznej edycji nie było inaczej. Spośród 34 Kół Gospodyń Wiejskich najlepsze okazały się panie z KGW w Antonikach w gminie Lubaczów. Przygotowały wyśmienitego szczupaka z szafranem i rodzynkami. Zwyciężczynie zostały nagrodzone za swoje umiejętności kulinarne i kreatywność. Drugie miejsce zajęło KGW Giedlarowa (gołąbki orkiszowe z bukietem warzyw w sosie grzybowym), a trzecie – KGW Stare Sioło (pierogi z kaszy jaglanej).
Nie tylko KGW prezentowały swoje umiejętności kulinarne. Z pokazem kunsztu gotowania na najwyższym poziomie wystąpił francusko-polski kucharz, prezenter telewizyjny i autor książek kucharskich – Pascal Brodnicki. Jego warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem i przyciągnęły wielu smakoszy. Pascal raczył uczestników Festiwalu swoim kapuśniakiem, gotowanym według receptury jego babci.
W programie znalazła się również rekonstrukcja historyczna „w 340. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej”. Grupa Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego zaprezentowała widowisko, które oddawało ducha tamtej epoki. Pokaz był nie tylko atrakcją dla miłośników historii, ale również doskonałą lekcją dla wszystkich, którzy chcieli poznać dawne dzieje. W kulinarną podróż uczestników Festiwalu zabrało także Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, które zorganizowało warsztaty kulinarne z kuchnią litewską oraz warsztaty rekonstrukcyjne dawnego rzemiosła.
Z kolei na scenie odbywały się koncerty i prezentacje tańców ludowych, które wprawiły publiczność w radosny nastrój. Na deskach pojawili się ZPiT „Połoniny” z Rzeszowa, ZPiT „Kresy” z Gminy Lubaczów, zespół spiewaczy Niespodzianka i goście z Ukrainy. Świetny koncert dał także zespół Słowiany. Natomiast wieczorem duża scena oddana została dwóm gwiazdom muzycznym Festiwalu. Wystąpili Andrzej Piaseczny, który zaprezentował swoje największe przeboje. Niepowtarzalny klimat i energię stworzył również Gromee, znany producent muzyczny i DJ.
Organizatorami Festiwalu Dziedzictwa Kresów byli Gmina Lubaczów i Województwo Podkarpackie.
Galeria zdjęć, fot. Media Lubaczowskie.
Tekst: elubaczow.com